1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aiçü'de "Ağrı'daki Taşımalı Eğitim" Sempozyumu
Aiçü'de "Ağrı'daki Taşımalı Eğitim" Sempozyumu

Aiçü'de "Ağrı'daki Taşımalı Eğitim" Sempozyumu

 Ağrı'da, sosyal bilimler çalışmalarına farklı açıdan katkı sunmayı amaçlayan "II. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi" kapsamında "Ağrı'daki Taşımalı Eğitim " konulu sempozyum düzenlendi.

A+A-

 Ağrı'da, sosyal bilimler çalışmalarına farklı açıdan katkı sunmayı amaçlayan "II. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi" kapsamında "Ağrı'daki Taşımalı Eğitim " konulu sempozyum düzenlendi.
Valilik ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) tarafından, üniversitenin Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen sempozyumda, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zübeyir Saltuklu ve Atatürk ilkokulu öğretmeni Mustafa Taşdemirci, taşımalı eğitim konusunda yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlar hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Saltuklu, yaptığı açıklamada, araştırma kapsamında kentteki bazı okulların ziyaret edildiğini ve bu okullardaki öğretmen ve öğrencilere anket uygulandığını belirtti. Ağrı'da, 2015- 2016 eğitim öğretim yılında 409 yerleşim biriminden, 9 bin 958 öğrencinin 758 araçla, 61 taşıma merkezli okula taşındığını anlatan Saltuklu, "Bununla birlikte 2015-2016 eğitim öğretim yılında taşımalı eğitimin maliyeti 2 milyon 190 bin 460 lira olarak hesaplanmıştır."
dedi. Saltuklu, uygulanan anket ve görüşmeler sonucunda taşımalı eğitimin Ağrı'da başarıyla yürütüldüğü sonucuna vardıklarını dile getirerek, şunları kaydetti: "Taşımalı eğitimde öğrencilerin karşılaştıkları problemler öğrencilerin öğrenim gördüğü sınıf düzeyine göre farklılaşmamaktadır. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu taşımalı eğitim veren okulda okumaktan memnundur. Araç takip sistemi, uygulaması servis sürücülerinin takibi açısından büyük fayda sağlamıştır. Öğretmenlerin gözünde taşımalı öğrencilerin sorunlu öğrenciler olmadığı ortaya çıkmıştır. Velilerin büyük bir çoğunluğu çocuklarının taşıma yoluyla eğitim görmesinden memnundur. Köylerinde okul bulunmayan öğrencilerin şartları daha iyi olan bir okula gelerek eğitim görmesi, kütüphane, spor salonu gibi imkanlardan yararlanması öğrenciler ve velileri açısından büyük mutluluk olmuştur." Saltuklu, öğrencilere öğlen araları verilen yemek ve servis ücretlerinin karşılanmasının öğrencilerin yüklerini hafiflettiğini sözlerine ekledi.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.