1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Ağrı'yı Geziyor! Gönülleri Fethediyor
Ağrı'yı Geziyor! Gönülleri Fethediyor

Ağrı'yı Geziyor! Gönülleri Fethediyor

Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Sadullah Çabaş, topladığı mavi kapaklarla aldığı tekerlekli sandalyeleri engelli vatandaşlara dağıtıyor.

A+A-

Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Sadullah Çabaş, topladığı mavi kapaklarla aldığı tekerlekli sandalyeleri engelli vatandaşlara dağıtıyor.

Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Sadullah Çabaş, Ağrı’da sokak sokak gezerek topladığı mavi kapaklarla, tekerlekli sandalye alıyor. Aldığı tekerlekli sandalyeleri ise engelli vatandaşlara dağıtarak yüzlerini güldürüyor.

engelsiz-hayat-icin-sokak-sokak-gezip-mavi-kapak-topluyor5.jpg

Uzun yıllardır tüm kamu kurum ve kuruluşlardan mavi kapak toplayan Sadullah Çabaş, ayrıca sokak sokak gezerek yerlerden de mavi kapak topluyor. Topladığı mavi kapakları evinin bahçesinde biriktirerek, engelli olan fakat tekerlekli sandalye almaya maddi gücü yetersiz kalan ihtiyaç sahiplerini de hayalleriyle kavuşturuyor.

Kendi gibi engelli olan kişilerin destek ve yardıma ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Sadullah Çabaş, yetkililerin de desteğini bekliyor.

engelsiz-hayat-icin-sokak-sokak-gezip-mavi-kapak-topluyor4.jpg


"Bu kapakları çöplerden bile topluyorum"

Engelli vatandaşların desteğe ihtiyacı olduğunu ve bu nedenle mavi kapak toplayarak amacının sadece tekerlekli sandalye almak olmadığını, onlara destek veren birilerinin olduğunu hissettirmeyi amaçladığını söyleyen Sadullah Çabaş, "Bu mavi kapak vesilesiyle hem mavi kapaklarımızı değerlendiriyoruz hem de engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye desteği sağlıyoruz. Bazı duyarlı kardeşlerimizin de desteğiyle topladığımız kapaklarla ve kendi çabamızla aldığımız tekerlekli sandalyeleri teslim ediyoruz. Bu sosyal bir projedir. Bu kapakları kurumlardan, iş yerlerinde, kafelerden, sokak ve caddelerden hatta çöplerden bile bulup topluyorum. Elimizin uzandığı kadar biz bunları toplayıp değerlendiriyoruz. Okul olmadığı dönemlerde kendi çocuklarımla birlikte topluyorum.

engelsiz-hayat-icin-sokak-sokak-gezip-mavi-kapak-topluyor3.jpg

Bizim de araç sıkıntılarımız oluyor. Bunları toplamak öyle kolay değil. Bu yüzden biz araç konusunda sıkıntı çekiyoruz. Bazen kurumlar araç temin ediyor. Bu sorunu çözebilirsek daha fazla biriktiririz. Amaç sadece tekerlekli sandalye değildir. Değerli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak lazım, yanlarında olmak lazım. Seslerinin duyurmak ve topluma kazandırmak lazım. Bugün gelip bir tekerlekli sandalye teslim ettim bir daha gelmeyeceğim demek değildir bu. Her zaman onların yanında olmak lazım. " ifadelerine yer verdi.

engelsiz-hayat-icin-sokak-sokak-gezip-mavi-kapak-topluyor1.jpg

Tekerlekli sandalyenin yanı sıra, beyaz baston ve kol ve bacak protezinin sağlanması konusunda da engelli vatandaşlara destek olan Sadullah Çabaş, "Şu ana kadar 200'ün üzerinde tekerlekli sandalye dağıttık. 20 tane koltuk altı değneği dağıttık. 10 tane kardeşimizi de Ankara'ya götürdük kol ve bacak protezi taktırdık. Görme engelli kardeşlerimiz için beyaz baston getirdik ve dağıttık. " şeklinde konuştu.

engelsiz-hayat-icin-sokak-sokak-gezip-mavi-kapak-topluyor2.jpg

engelsiz-hayat-icin-sokak-sokak-gezip-mavi-kapak-topluyor6.jpg

Ağrı Söz / İçerik Editörü

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.