1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ağrı'nın Üstünde Kara Bulutlar Var!
Ağrı'nın Üstünde Kara Bulutlar Var!

Ağrı'nın Üstünde Kara Bulutlar Var!

Ağrı’da kış ayı ile birlikte hava kirliliği de başladı. Yaklaşık 5-6 ay boyunca süren kış ayında Ağrılıların en büyük eziyeti olan hava kirliliği Kasım ayı ile birlikte başladı.

A+A-

Ağrı’da kış ayı ile birlikte hava kirliliği de başladı. Yaklaşık 5-6 ay boyunca süren kış ayında Ağrılıların en büyük eziyeti olan hava kirliliği Kasım ayı ile birlikte başladı. Ağrı’da özellikle akşam saatlerinde yoğunlaşan kirlilik gün ağırınca ise Ağrı üzerinde kara bulutlara dönüşüyor.

 

Kış ayıyla birlikte sobalar yakıldı ve kaloriferler çalıştı. Ağrılılar ısınmak için her yola başvurdu ama akşam saatlerinde dışarıya çıkmak, cam ve pencereyi açmak eziyete dönüştü. Yakılan sobalar ve araçların egzoz dumanı Ağrılıların nefesini kesti. Yaşanan hava kirliliği sosyal medyada, vatandaş tarafından ve çevre ile ilgilenen tüm kesimler tarafından tepki gördü.

Kirliliğin önlenmesi için çalışmaların yapılması gerektiğini ifade eden Ağrılılar, en büyük kirliliğin ise kömürden kaynaklandığını söyledi. Ağrı'da Gündüz saatlerinde normal değerlere sahip olan hava akşam saatlerinden sonra ise hassas ve gece yarısında ise sağlıksız havaya dönüşüyor. 

HAVA KİRLİLİĞİ VE TEMİZ HAVA 

Bir insanın sağlıklı oluşu içtiği su, yaşadığı toprak ve soluduğu hava ile ilişkilidir. Hava, etrafımızı saran gaz karışımıdır. İçinde yaşadığımız hava katmanına atmosfer denir. Temiz hava içerisinde yaklaşık olarak 78 azot, 21 oksijen ve 1 oranında da diğer gazlar, toz, su buharı gibi maddeler bulunmaktadır. İnsanoğlunun yaşamını sürdürebilmesi için oksijene ihtiyacı vardır ve oksijeni solunum yoluyla havadan alır. Hava canlılar için vazgeçilmezdir ve havanın kirlenmesi canlıların sağlığını olumsuz etkilemektedir.

AĞRI'DA SOBALAR ÇOK KİRLETİYOR

Ateş, bulunmasından itibaren insanlık için önemli ihtiyaçlardan biri olmuştur. Özellikle ısınma amaçlı olarak yoğun şekilde kullanılmıştır. Bugün, kış aylarında ısınma amaçlı olarak evlerde, okullarda ve işyerlerinde soba ve kalorifer yakmaktayız. Soba ve kaloriferlerde yakıt olarak, odun, kömür, fuel-oil ve doğalgaz kullanılmaktadır. Bu yakıtların soba ve kaloriferlerde yakılmasıyla bacalardan çıkan karbonmonoksit(CO), kükürtdioksit(SO2), azot oksitler(NOx) ve partikül maddeler havayı kirletmektedir.

AĞRI'YA DOĞALGAZ VERİLMELİ

İnsanlar ne yazık ki bu kömürler ile zehirleniyorlar. Zaman zaman dışarı da yürüdüğümüz zaman genzimiz yanıyor ve nefes alamıyoruz. Valilik, belediye zabıta ve çevre şehircilik müdürlüğü bu konuda bir çalışma yapması gerekiyor. Gerek dağıtılan kömürler ve gerekse de kirlilik için önlem alınmalıdır. Kömürün dışında ayrıca yıllardır Ağrı’ya verilmesi beklenen doğalgaz artık verilip bir alt yapı oluşturulmalıdır. Yıllardır rant için kullanılan doğalgazın bir an önce Ağrı'da hayata geçmesi ve kömürün artık bitmesi gerekiyor. Doğalgaz olsa belki de biz bu kirliliğin yüzde 10’unu ancak yaşarız.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler