1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ağrı'lılar Hastane Ararken Can Veriyor!
Ağrı'lılar Hastane Ararken Can Veriyor!

Ağrı'lılar Hastane Ararken Can Veriyor!

Ağrı yer altı ve yer üstü kaynakları ile gelişmekte olan şehirlerimizden biri konumunda yer alıyor. Ancak bu şehir ile ilgili olarak yaşanan gelişmeler zaman zaman yetersiz kalabiliyor.

A+A-

Ağrılılar Hastane Ararken Can Veriyor!
Ağrı yer altı ve yer üstü kaynakları ile gelişmekte olan şehirlerimizden biri konumunda yer alıyor. Ancak bu şehir ile ilgili olarak yaşanan gelişmeler zaman zaman yetersiz kalabiliyor. İşte bu yetersizliklerden biri olan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ihtiyacı nedeniyle çoğu Ağrılı vatandaş zor şartlarda çevre illere taşınmak zorunda kalıyor. Günümüzde sağlık alanında yaşanan gelişmelere bakıldığında Ağrı’nın bu gelişmelerden nasibini alamamış olması halkı ve özellikle de hastaları üzüyor. 


Halkın hastane konusunda yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle genel seçimlerde Eğitim ve Araştırma Hastanesi yaptıran partiyi öne çıkaracağı söylentiler arasında yer alıyor. Hatta yapılan anketlerde ve araştırmalarda halkın %95’lik kısmının Ağrı’ya bir hastanenin yapılmasını istediği ve hastanede ücretsiz bir şekilde dahi olsa gönüllü çalışacak insanların olduğu açıklandı. Ağrılılar çevre illere gidiş gelişlerde yaşanan uzaklık problemi, zamanında müdahale edilememe, iklim şartlarının zorlayıcı olması gibi nedenlerden dolayı çok fazla vatandaşında hayatını kaybettiğini söyledi. İnsanlar ölmesin diye şehirlerine yapılacak olan hastanede gönüllü bir şekilde çalışacaklarını ve ücrette talep etmeyeceklerini söyleyen vatandaşlar yönetimden hastane talebinde bulunuyor. 

Ağrı Sağlık Alanında Gelişemiyor!
Çevre illere ve Ağrı ilinden daha az gelişmiş olan illere dahi bakıldığında pek çoğunda Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bulunuyor olması Ağrılıları şaşırtıyor. Ağrı’nın sürekli olarak gelişen illerden biri olmasına rağmen hala bir hastaneye sahip olmamaları sağlık alanındaki gelişmelerin yavaş olduğunu gösteriyor. Hastalığı nedeniyle hastane arayan Ağrılıların gittiği illerden olan Erzurum ise yol şartlarının yeterince iyi olmaması ve zamanında yapılamayan müdahaleler nedeniyle Ağrılı vatandaşlara mezar olabiliyor. Yolda can veren Ağrılı sayısı arttıkça halk bu alanda daha çok isyan ediyor. 

Zengin fakir demeden çoluk çocuk yollara düşen Ağrılı vatandaşlar 3 saatlik Erzurum yolunda çile çekiyor. Ağrı’da sadece normal hastaların tedavisinin yapılabildiği yerler olması ve Ağrı’da maddi imkansızlığın fazla olmasından dolayı Erzurum’a yapılan yolculuklar hem maddi hem de manevi kayıplara neden oluyor. 

Hastane Yüzünden Ağrılılar Göç Ediyor!
‘’Eşim doğum yapacak başka hastanelere sevk ediliyoruz. Çocuğum ameliyat olacak başka hastanelere gönderiliyoruz. Hastalıkların belirlenmesinde cihaz yetersizliği var diyerek başka hastanelere sevk ediliyoruz.’’ diyerek sıkıntılarını dile getiren Ağrılılar yaşanan bu olaylardan oldukça sıkılmış durumda. Hatta çoğu Ağrılı bu olaylardan sonra hastane bakımından gelişmiş illere göç ederek yaşamını sürdürmeye devam ediyor. Bununla birlikte bir çok Ağrılı vatandaş Ağrı’da yaşanan bu sorunun yetkililere duyurulmamasından, konunun meclise taşınmamasından ve siyasi alanda Ağrı’nın bu sorununa dikkat çekilmemesinden dolayı şikayetçi. 

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum