1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ağrı'lılar Ağrı'da Barınamaz Oldu!
Ağrı'lılar Ağrı'da Barınamaz Oldu!

Ağrı'lılar Ağrı'da Barınamaz Oldu!

Vekâleten Bilecik'ten Ağrı'ya atamanın yapılması son derece ilginç olduğu gibi aynı zamanda Ağrı'da dışarıdan gelmiş olan yöneticilerin Ağrı'da bulunan ve başarılı olan yöneticilerin yerine başarılı koltuklarda yer alması da akıllarda soru işaretleri ...

A+A-

Vekâleten Bilecik'ten Ağrı'ya atamanın yapılması son derece ilginç olduğu gibi aynı zamanda Ağrı'da dışarıdan gelmiş olan yöneticilerin Ağrı'da bulunan ve başarılı olan yöneticilerin yerine başarılı koltuklarda yer alması da akıllarda soru işaretleri oluşmasına neden oluyor. Ağrı sağlık il müdürlüğüne 2010 yılından bugüne sağlık bakanlığı tarafından asli kadroda yer alacak yönetici ataması yapılmamaktadır.

Cesim Solhan ağrı halk sağlığı müdürlüğünde 2013 ile 2016 yılları arasında almış olduğu görevi sayesinde birçok yenilik ve çalışmalar ile başarılara imza atmıştır. 2016 yılında iletmiş olduğu başarısı sayesinde Ağrı İl Sağlık Müdürlüğüne getirilmiştir. Dr. Cesim Solhan sağlık alanında gelişme yaşamayan Ağrı için pek çok farklı projeye adım atmıştır.

Ağrı ili sağlık alanında gelişemeyenler iller arasında yer aldığından ne yazık ki konumu ve nüfusu ile aynı statüye sahip olan diğer illere oranla tıp fakültesi ve araştırma hastaneleri bulunmamaktadır. Ağrı ili sağlık alanında istenildiği şekilde gelişmelerin yaşanmaması nedeniyle geride kalmıştır. İnsanlar bu nedenle çevre illerde bulunan hastaneler ile sağlık problemlerine çözüm bulma arayışı içerisine girmiştir.

Ağrı'da yaşayan vatandaşlar ile içerisinde sağlık alanında yeterli hizmetin verilmemesi nedeniyle yaşamış oldukları sağlık problemleri için çevre illerde bulunan hastanelerde çözüm aramaktadır. Erzurum, Van ve Erzincan gibi çevrede bulunan illerdeki hastanelere her gün yüzlerce Ağrılı vatandaş sevk edilmektedir. Bu durum özellikle bölgede ortaya çıkan sorunların bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Daha önce yayınlamış olduğumuz yazılar ile Ağrı'ya araştırma hastanesi ve tıp fakültesi istediğimizi duyurmuştuk. Ağrı'da yaşanan sıkıntıları yazılarımız ile dile getirmiştik. Yaşanan olaylar sonucunda sağlık il müdürlüğü tarafından Cesim Solhan’ın görevden alınması ve sözleşme süresinin uzatılmaması konusunda merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Memleketi en iyi bilen ve tanıyan kişiler yerel yöneticilerdir. Yerel yöneticiler halkın birebir iletişime geçmesi ile taleplerini ve ihtiyaçlarını en iyi bilen kişilerdir. Ağrı ne yazık ki bu konuda özellikle işin ehli olan veya olmaya çalışan yerel yöneticilerin görevden alınması veya farklı sebeplerle görevden uzaklaştırılması nedeniyle dışarıdan gelecek olan yöneticiler tarafından yönetilmektedir.

Dr. Cesim Solhan Ağrı sağlık il müdürlüğünde yapmış olduğu görevinde başarıları ile dikkat çekti. Lise eğitimini aldığı dönemde Erzurum yolcusu olan hastaların aynı şekilde Ağrı'dan Erzurum'a tedavi görmek için gitmesi üzerine doktor olmaya karar vermişti. Ağrı'dan Erzurum'a sevk edilen hastaların çoğu yollarda kalp krizi veya farklı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Nüfusu 500 bini geçmekte olan Ağrı ili için hizmet veren devlet hastanesinde anjiyo ünitesinin olmaması nedeniyle rahatsızlanan hastalar çevre illeri gönderilmekte ve bu durumda yolculuk sırasında çoğu hasta hayatını kaybetmektedir. En yakın illere gönderilen hastalar acil müdahale gerektiği durumlarda Ağrı'da yeterli sağlık ekipmanının bulunmaması nedeni ile müdahale yapılamaması durumunda yollarda hayatını kaybetmeye devam etmektedir.

Dr. Cesim Solhan Ağrı'da ihtiyaç olan ve acil yapılması gereken anjiyo ünitesinin kurulması için elinden geleni yapmıştır. Başarılı bir yönetici olarak vermiş olduğu hizmetler sırasında görevini yerine getirerek Ağrı için sağlık alanında gelişmeler yaşanması için adım atmıştır. Başarılı bir yönetici olması nedeni ile sağlık il müdürlüğünde tutulması vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. Ağrı söz ailesi olarak Ağrı'da yaşanan tüm sıkıntıların takibini yaparak bu şekilde paylaşımını sizlere sunmaktayız. Ağrı'da yaşanan sağlık sorunlarının çözülmemesi ağrı için özellikle problem haline gelmiştir.

Bu durumun düzelebilmesi için başarılı yöneticilerin yönetici koltuğunda yer alması ve sağlık alanında yapılması gereken gelişmeleri adım atmaları temennimizdir.

Ağrısöz 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum