1. HABERLER

  2. AĞRI

  3. Ağrı'da jeotermal su sayesinde elektrik ve seracılık üretimi yapılacak
Ağrı'da  jeotermal su sayesinde elektrik ve seracılık üretimi yapılacak

Ağrı'da jeotermal su sayesinde elektrik ve seracılık üretimi yapılacak

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde jeotermal su sayesinde elektrik ve seracılık üretimi yapılacak.

A+A-

AĞRISÖZ- Diyadin’de 200 derecelik jeotermal su sayesinde ilçeye kurulması planlanan (OSB) Jeotermal Kaynaklı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile bölgenin kalkınması planlanıyor.

Rusya Bilimler Akademisi’nin yaptığı araştırma sonucuna göre ilçede 200 derecelik su kaynağı bulundu. Sıcak suyu olduğu bölgeye gelecek Jeotermal su sayesinde seracılık, turizm, sağlık ve ekonominin gelişmesi ve ardında istihdamın artacağı söyleniyor. Ağrı Valisi olan Musa Işın yaptığı açıklamaya göre, "Rusya'dan getirilen ekiplerle yapılan sondajlarda, suyun daha derinliklerde ısısının daha yüksek olduğu tespit edildi. Yer altındaki suda 200 santigrat dereceye kadar sıcaklık tespit edildi." derken açıklamasına, Diyadin'deki jeotermal sudan hem seracılık hem elektrik üretimi yapılacak.

İçme Suyu Olarak da Kullanılacak

Aynı zamanda minerali de çok iyi olan bu suyun patenti alındı. Bu su inşallah şişeleme yöntemiyle içme suyu olarak da piyasaya çıkacak. Ayrıca bölgede sağlık merkezlerini içine alacak otel projelerimiz var. Oradaki projelerin hayata geçmesiyle birlikte çok muazzam bir istihdam ve üretim ortaya çıkacaktır. İlçedeki Jeotermal Kaynaklı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile bölge kalkınacak." şeklinde devam etti.

Diyadin Jeotermal İle Kalkınacak

Vali Işın,  jeotermal kaynaklar sayesinde bölgede istihdamın da artacağını açıklamasında şu şeklide belirtti, "Bunun nakliyesi var, tırları var, sosyal tesisleri var, tüketimi var. Jeotermal ile bölgede doğrudan ya da dolaylı olarak 3 bin kişi çalışıyor olacak. Enerji üretimine başlanıldığında ve oteller yapıldığında da istihdam sayısı daha da yükselecek. Bölge hem bir şifa hem üretim hem bir enerji üretimi merkezi olacak, ayrıca sosyal ihtiyaçların da karşılanacağı bir mekân olacak. Hem şifa merkezi hem üretim merkezi olacak”

3 yıl önce başlayan çalışmanın sonlanmak üzere olduğu belirtilirken, Diyadin bölgesinin kalkınacağını Diyadin Jeotermal Yönetim Kurulu Başkanveliki Erdal Bakır, "Eskiden 'araştırıyoruz, yapacağız' diyorduk ama şu an 'araştırmaları bitirdik, beklentilerimizin üzerinde neticelere ulaştık' diyoruz. Bu da hem bizim açımızdan hem Diyadin hem de bölge açısından çok iyi ve iştah kabartıcıdır." dedi.

 

Bu haber toplam 2766 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.