1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ağrı'da Ev Kiraları Uçtu!
Ağrı'da Ev Kiraları Uçtu!

Ağrı'da Ev Kiraları Uçtu!

Ağrı'da her geçen yıl artış gösteren kira fiyatları, insanın temel ihtiyaçları arasında yer alan barınmayı zorlar hale geldi.

A+A-

Ağrı’da Yükselen Kiralar Cebi Zorluyor

Ağrı’da her geçen yıl yükselen kira fiyatlarına tepki geldi.

Ağrı'da her geçen yıl artış gösteren kira fiyatları, insanın temel ihtiyaçları arasında yer alan barınmayı zorlar hale geldi. Bazı mahallelerde kiralık daire fiyatlarının 1.250 lirayı bulması ise kiracıları zor durumda bırakmaya devam ediyor.

Şehirdeki kira fiyatlarına tepki gösteren bir vatandaş ise asgari ücretin 2 bin lira olduğuna dikkat çekerek, kiralık konut fiyatlarının artmasından şikayet etti. Ev sahiplerine seslenen vatandaş, vicdana gelinmesini belirterek, “ Asgari ücret 2 bin TL. Ağrı’da merkezi mahallelerde kiralar 850 TL, 950 TL konumuna göre 1,550 hatta 2000 lira.  Üstüne 70 ila 90 TL arasında değişen aidat fiyatını eklersen, bu rakamları ödeyen kiracı ne yiyecek, ne içecek, ay sonunu nasıl getirecek? Aldığımız maaşın büyük bir kısmını ev kirasına ödüyoruz. Kalanıyla da elektrik, yakıt, telefon faturası, mutfak, sağlık, okul, temizlik giderlerini karşılamaya çalışıyoruz. Kira fiyatları neredeyse büyük şehirlerle yarışıyor. ” ifadelerini kullandı.

Memur arkadaşlarının da ilçedeki yüksek kira bedellerinden şikayetçi olduğunu ifade eden vatandaş, “Yüksek kiralardan şikayetçi olanlar varken asgari ücret ya da daha altına gelir kazanarak yaşamını sürdürenler ne yapsın. İnsaf diyorum, bu kira fiyatları hangi vicdana sığıyor ev sahipleri acaba kendileri huzur içinde geceleri yatıyormu ” şeklinde konuştu. 

Yine Ağrı ve ilçelerdeki ev kiralarından şikayetçi olan 5 yıldır Ağrı merkezde görevli olan vatandaş; " Ben Ağrı'ya 5 yıl önce geldim 2016- 2017 yıllarında Ağrı'da herşey ucuzdu ev kiraları en yüksek 500 TL ile sınırlıydı. Bulunduğumuz kentte memnunduk şimdilerde ise ev kiraları neredeyse İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirler ile yarışıyor. İster istemez bu durum bizleri çok zorluyor. Bu şekilde devam ederse buradan gitmekten başka bir çaremiz kalmıyor. Çünkü batıda çok ucuz iller ve ilçeler var bi çok arkadaşım bu sene Ağrı'dan ev kiralarının yüksek olması nedeni ile gittiler. Bakalım belkide bizde bu sene gideriz" diye şeklinde konuştu.

Kaynak: Ağrı Söz

Ağrı Söz / İçerik Editörü

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.
5 Yorum