1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ağrı'da Esnaf Bitiyor Kepenk Kapatmalar Çoğaldı!
Ağrı'da Esnaf Bitiyor Kepenk Kapatmalar Çoğaldı!

Ağrı'da Esnaf Bitiyor Kepenk Kapatmalar Çoğaldı!

Önce bölgedeki olaylar, sonra kriz derken Ağrı esnafı son 3 yıldır belini doğrultamaz oldu. Ciddi bir ekonomik kriz yaşayan kentte beklenilen can suyu niteliğindeki destekler gelmeyince esnaf kepenk kapatmaya başladı.

A+A-

Son dönemlerde krizi ciddi anlamda yaşayan Ağrı’da  krizler, olaylar, kentte ekonominin tam anlamıyla dibe vurmasına neden oldu. Son 3 yıldır terör ve diğer sıkıntıları atlatan kent kimi zaman doğrulmaya ve ayakla kalmaya mücadele etse de yaşanılan süreç birçok esnafı bir daha açmamak üzere dükkânını kapatmaya itti.

Yatırımcılar da zaman içerisinde kentten bir bir göçerken kalan esnaflar da krize daha fazla dayanamaz hale geldi. Borçlarına çare bulamayan, mevcut durumundan da kurtulacak finansmana erişemeyen esnaflar bir bir kepenk kapatmaya başladı. Kapanmaz denilen işletmelerin kapandığı kentte sermaye göçü ile birlikte son yaşanılan olaylar esnafı tam anlamıyla etkiledi. Bu süreçte birçok yeni işletme açıp kısa sürede kepenk kapatırken direnemeyen esnaflar gittikçe çoğaldı.
Son 3 yılda ciddi boyutlara ulaşan kepenk kapatmalarla birlikte son bir ay içinde ise  bir çok esnafın kepenk indirdiği öğrenildi. Halen bin bir çaba ile ayakla kalan birçok esnaf ise vergi terkini, kredi, finansmana erişim kolaylığı ve daha birçok konuda Ağrı’ya can suyu verilmesini bekliyor. Büyük işletmelerin bile S.O.S verdiği kentte ekonomik bir müdahale olmazsa sıkıntının daha da ileri boyutlara ulaşacağı korkusu yaşanıyor. 

2013 yılında başlayan çözüm süreci ile birlikte Ağrı ekonomik anlamda büyük bir çıkış yakalarken, geçtiğimiz yıl Temmuz ayından itibaren başlayan çatışmalı süreç Ağrı esnafını iflasa sürükledi. Artan olaylar ile birlikte Ağrılı esnaf ekonomik sıkıntı yaşarken, her geçen gün kapatılan kepenk sayısı da arttı. 
 

AĞRI ESNAFI: KÖTÜ GÜNLER GEÇİRİYORUZ

Yaşanan ekonomi sıkıntılar ve kepenk kapatmayla ilgili gazetemize konuşan esnaflardan Mehmet Kandemir şu ifadelere yer verdi: “Yıllar öncesine kadar ekonomik anlamda iyi durumdaydık. Bizim işlerimizin başladığı bu dönemlerde insanlar iş yerimizin önünde sıraya girerdi. Ancak artık sipariş üzerine ya da tek tük insanların alış veriş yaptığı bir döneme geldik.

İnsanlar ekonomik anlamda sıkıntılar yaşıyor. Buda bize kötü yansıyor. Daha önceleri biz çok az pazarlık yaparken vatandaşla şimdi vatandaş deyim yerindeyse elinden gelse o malı almamak için ciddi bir pazarlık içine giriyor. Buda ekonomik sıkıntılardan yaşanıyor. Bizde bu konuda kötü günler geçiyoruz.”

“BEN KAZANMASAM SEN BATARSIN”

Yaşanan kepenk kapatılmasıyla ilgili de konuşan Mehmet, “Çok sayıda esnaf arkadaşım ve diğer yakınımdan duyduğum kadarıyla çok fazla insan işyerini kapatıyor ya da başka bir işe girmeye çalışıyor. İnsanlar meslek, sektör her ne olursa olsun. Sıkıntılar yaşıyor. Çünkü tüm sektörler bir birini ilgilendiriyor. Bir sorun olduğu zaman, bir esnaf kazanamadığı zaman diğer esnaflarda kazanamıyor. Ben para kazanmadığım zaman neden gidip kendime yeni elbiseler alayım ya da başka bir etkinlik yapayım? Elbette ki yapmam. Sadece 2 esnaf arkadaşım bu sene kepenk kapattı. Ben ya da diğer sektördeki esnaflar kazanamadığı için onlarda kapatmak zorunda kaldı.” Şeklinde konuştu.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum