1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ağrı ve Iğdır'da Yaşanan Deprem İçin Bir Araya Geldiler
Ağrı ve Iğdır'da Yaşanan Deprem İçin Bir Araya Geldiler

Ağrı ve Iğdır'da Yaşanan Deprem İçin Bir Araya Geldiler

Merkez üssü Iğdır olan ve Ağrı’da da hissedilen 4.4 şiddetindeki depreme ilişkin değerlendirme raporu, Büyük Ağrı Doğal Afet ve Kaynaklar Araştırma Merkezi (BADAKAM) tarafından açıklandı. 

A+A-

Merkez üssü Iğdır olan ve Ağrı’da da hissedilen 4.4 şiddetindeki depreme ilişkin değerlendirme raporu, Büyük Ağrı Doğal Afet ve Kaynaklar Araştırma Merkezi (BADAKAM) tarafından açıklandı. 

12 Ağustos günü Iğdır’da meydana gelen ve Ağrı’da da hissedilen 4.4 şiddete ve 6,47 km derinliğe sahip depreme ilişkin açıklama raporu, Büyük Ağrı Doğal Afet ve Kaynaklar Araştırma Merkezi (BADAKAM) tarafından geldi. 

agri-dagi-014.jpg

Depreme ilişkin açıklama yapan BADAKAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Salih Bayraktutan, 12 Ağustos günü gece yarısı saat 02:20’da Iğdır şehir merkezinin güneydoğusunda hafif büyüklükte, 4,4 magnitudde deprem meydana geldiğini belirtti. 

AFAD Deprem Dairesinden alınan rakamlara göre şiddeti en fazla yakın köylerde VI derece olabileceğini belirten Bayraktutan, “Ciddi herhangi bir can ve mal kaybının meydana gelmesi söz konusu olamaz. Deprem, ekli haritada görülen Iğdır ve Suveren faylarının etkinliği sonucu meydana gelmiştir. Tuzluca, Doğubayazıt, Erivan ve Aralık’ta hissedilmiştir.

dir-deprem1.jpg

Sürmeli Çukurluğunda, en düşük jeoteknik dayanım nedeniyle deprem karşısında olabilecek en büyük tahribat Iğdır kent merkezi ve yakın çevresinde beklenmelidir” açıklamalarında bulundu. 

Iğdır Üniversitesi, AFAD ve İran Kermanşah Razi Üniversitesi arasında ‘Iğdır Kent Zemini Tümünde Jeoteknik-Sismik Bölegelendirme’ konusunda ortak proje hazırlandığını, 2019 yılına ise uygulanmasının planladığını bildiren BADAKAM Müdürü, mali destek bulunamadığı için ise başlatılamadığı bilgisini paylaştı. 

Razi Üniversitesi ve İtalya’dan temin edilecek 50 kadar mikrotremor cihazı ve 150. 000 TL kadar olan desteğin bulunması ile de projenin 2020 yılı içerisinde gerçekleştirebileceğini vurgulayarak, “Iğdır Üniversitesi Badakam olarak, AFAD Deprem Dairesi ile yaptığımız görüşmelerde; sadece Iğdır’da değil, bütün Türkiye’de kent imar ve mücavir alanları için “1/25000 ölçekte aktif fay haritaları hazırlaması çalışması başlattığımızı yerel yönetimler ve idari makamlara duyurmak istiyoruz” dedi.

Ağrı Söz / İçerik Editörü

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.