1. HABERLER

  2. AĞRI

  3. Ağrı Tarihine Sahip Çıkıyor
Ağrı Tarihine Sahip Çıkıyor

Ağrı Tarihine Sahip Çıkıyor

AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi bir ilke imza atmayı başardı. 2020 yılı İshak Paşa Sarayı yılı olsun önerisinde bulunarak, herkes sosyal medya desteğine çağırıldı.

A+A-

AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi bir ilke imza atmayı başardı. 2020 yılı İshak Paşa Sarayı yılı olsun önerisinde bulunarak, herkes sosyal medya desteğine çağırıldı.

Bu öneriyi dikkate alan birçok vatandaş #2020YılıİshakPasaSarayıYılıOlsun hashtag’ı ile sosyal medyada kampanya başlattılar ve büyük ilgi görmeyi başardılar.

1784 Yılından Bugüne Kadar Kendini Korumayı Başaran İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı ya da İshak Paşa Külliyesi 1784 yılında açılmış olan önemli tarihi yapılardan biridir. Ağrı Dağı'nın yakınında bulunan külliye, Doğubayazıt'ın 5 kilometre uzağında bulunmakta ve bey kalesi olarak da bilinmektedir.

116 odalı sarayda türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları ve koğuşlar bulunuyor. Aynı zamanda sarayda dönemin önemli yazarlarından olan Kürt kökenli bilim adamı Ahmed-i Hani de katiplik yapmıştır. Önemli bir tarihe sahip olan saraya, Ak Parti Ağrı Milletvekili görevinde bulunan Ekrem Çelebi de dikkat çekmek istediğini belirterek kampanya başlatma kararı aldı. 

Kampanyaya Destekler Çığ Gibi Büyüyor

Çelebi, Plan Bütçe Komisyonu’nda yapmış olduğu konuşmada, Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan bizzat istekte bulunarak 2020 yılının İshak Paşa Sarayı olmasını istedi. Milletvekilinin bu isteği, Ağrı vatandaşları tarafından da büyük bir destek gördü.

Sosyal medyada #2020YılıİshakPasaSarayıYılıOlsun hastag’i ile sesini duyuran vatandaşlar, İshak Paşa Sarayı fotoğraflarını da paylaşarak 2020 yılına hazır olduklarının altını çizdiler.

Bununla beraber Ağrı’da yer alan sivil toplum kuruluşları da kampanyaya destek verdi. Şimdi 2020 yılının İshak Paşa Sarayı yılı olması yönünde Ağrılı sanatçı ve iş insanlarının desteklerinin beklendiği de belirtildi.

Editör: Başak Gökçam
 

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.
4 Yorum