1. HABERLER

  2. AĞRI

  3. Ağrı hayvan pazarında arife hareketliliği
Ağrı hayvan pazarında arife hareketliliği

Ağrı hayvan pazarında arife hareketliliği

Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden Kars, Ağrı ve Ardahan'daki hayvan pazarlarında Kurban Bayramı arifesinde hareketlilik yaşanıyor.

A+A-

Ağrı'da vatandaşlar hayvan pazarlarında kurbanlık, çarşıda ise bayram alışverişi telaşı sardı.

Büyük ve küçükbaş hayvan varlığı bakımından Türkiye'nin önemli illerinden Ağrı'daki hayvan borsası, Kurban Bayramı öncesinde en hareketli günlerini yaşıyor.

İl dışına hayvan sevkiyatının son bulduğu ilde elinde kalan kurbanlıkları satmanın yolunu arayan besicilerle, son gün ucuz kurbanlık bulmayı uman vatandaşlar arasında sıkı pazarlıklar yaşanıyor.

Her bütçeye uygun kurbanlıkların bulunduğu hayvan pazarında, besicilerle kurbanlık almak isteyen vatandaşlar arasındaki pazarlıklarda anlaşmazlık olduğunda, çevredeki vatandaşlar araya girerek tarafların uzlaşmasını sağlıyor.

Pazarda 1200 kilogram ağırlığındaki "Şahin" ismini verdiği boğasını satışa sunan besicilerden Yakup Aslan, AA muhabirine, simental cinsi boğayı 28 bin 500 liradan satışa sunduklarını ve alıcı beklediklerini söyledi.

Besici Feyzullah Demirci de bu sene satışlardan memnun olduklarını belirterek, "Hayvan pazarında bugün yoğunluk var. Hayvanlarımızın yüzde 70'e yakını satıldı. Durumdan memnunuz, vatandaşlar kurbanlık alıyor. Hem üretici hem de tüketici alışverişten memnun." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.