1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Ağrı Dağı Milli Parkı'ndaki Çiftliklerden Kaçtılar!
Ağrı Dağı Milli Parkı'ndaki Çiftliklerden Kaçtılar!

Ağrı Dağı Milli Parkı'ndaki Çiftliklerden Kaçtılar!

Latin Amerika kökenli sus maymunları, Iğdır'ın sulak bölgelerindeki yaşama ayak uydurdu.

A+A-

Güney Amerika kıtasının su maymunları, kürk üretimi için çiftliklere getirildiler.

Halk arasında 'koypu' ve 'esrarengiz fare' isimleriyle bilinen su maymunları, getirildikleri Ağrı Dağı Milli Parkı'ndaki çiftliklerden kaçarak sazlıklara yerleştirler.
agri-dagi-milli-parkindaki-ciftliklerden-kactilar1.jpg

IĞDIR'DA YAŞAM BİÇİMLERİ FARKLILIK GÖSTERDİ

Hızlı üremesiyle bilinen su maymunları, Iğdır'ın iklim şartlarında, diğer bölgelerin aksine daha yavaş üreyerek varlığını koruyor.

Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Ormancılık Bölümü Avcılık ve Yaban Hayatı Programcılığı Öğretim Üyesi Dr. Bahadır Akman, su maymunlarının sulak alanlardaki bölge şartlarına uyum sağladığını söyledi.
agri-dagi-milli-parkindaki-ciftliklerden-kactilar2.jpg

ORTAMA UYUM SAĞLIYORLAR

Akman, "Ülkemizde normal biyoçeşitliliğin içerisinde yer almayıp daha sonra istilacı tür olarak Güney Amerika'da, Şili'de yaşayan miko castro coypus, yani su maymunu diğer bir ismiyle de koypu, ülkemizde de dağılım gösterdi. Normalde Şili bölgesinde yaşıyor. Kürkü kıymetli olduğu için dünyanın dört bir yanında çiftliklerde üretilmekte. Bu çiftliklerden kaçan tür, artık ülkemizde de Aras Karasu taşkın ovasında, Bulakbaşı sazlıklarında ve Arpaçay'da doğal bir dağılım göstermekte. Halk arasında 'koypu' ve 'esrarengiz fare' olarak da adlandırılan su maymunları, yaşadıkları Iğdır'daki sulak alanlarda bölge şartlarına ayak uydurdu. Normalde istilacı tür olarak geçmekte. Günden güne ortama adaptasyon göstererek kendi türlerimiz arasına girmekte. Büyüyen bir popülasyona sahip. Bitkisel beslenen bir tür su maymunu denmesine nazaran bir kemirgen türü. Üreme açısından baktığımızda gebelik süresi 125 ile 140 gün olduğu için yılda 1 ya da 2 kere üreme şansları var. Kışın doğum yaptıklarında etrafta beslenmek için zorluk çekecekleri için yavruları doğduktan sonra beslenememeye bağlı olarak ölme şansları yüksek olmaktadır." diye konuştu.
agri-dagi-milli-parkindaki-ciftliklerden-kactilar3.jpg


agri-dagi-milli-parkindaki-ciftliklerden-kactilar4.jpg


agri-dagi-milli-parkindaki-ciftliklerden-kactilar5.jpg


agri-dagi-milli-parkindaki-ciftliklerden-kactilar6.jpg


agri-dagi-milli-parkindaki-ciftliklerden-kactilar7.jpg

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.
İlgili Haberler