1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ağrı Belediyesi Çöpten Elektrik Üretecek!

Ağrı Belediyesi Çöpten Elektrik Üretecek!

Ağrı Belediyesi çöp atıkları ekonomiye kazandırarak binlerce ailenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Edinilen bilgilere göre 10 bin 400 hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak olan projede sona gelindi.

A+A-

Ağrı Belediyesi Çöp Atıkları Ekonomiye Kazandıracak!   

Ağrı Söz / Haber Servisi Ağrı Belediyesi çöp atıkları ekonomiye kazandırarak binlerce ailenin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

agri-belediyemiz-copten-elektrik-uretecek1.jpg

Edinilen bilgilere göre 10 bin 400 hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak olan projede sona gelindi. Ağrı Belediyesi’nin de pay sahibi olarak kazanç sağlayacağı projeye ilişkin Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, projeyi yürütmekte olan yüklenici firma yetkilileri ile de görüşerek, tesise ilişkin bilgi aldı.

Konuya ilişkin konuşan Sayan, uzun yıllardır Küpkıran ve 100. Yıl mahallelerinde büyük sorun teşkil eden çöp alanında yapılacak tesisin, bu sorunu ortadan kaldıracağına da değindi.

agri-belediyemiz-copten-elektrik-uretecek2.jpg

Tamamlanmasına az kalınan ve yakında Aşağı Küpkıran Mevkii Katı Atık Depolama Alanı’nda hayata geçirilecek bu proje ile, birleşik yenilenebilir elektrik üretim tesisinde, 10 bin 400 hanenin yıllık elektrik ihtiyacının karşılanacağının da altını çizen Belediye Başkanı, 9.1 GWH çevreye duyarlı hibrit sürdürülebilir üretim yapılacağının da bilgisini verdi.

agri-belediyemiz-copten-elektrik-uretecek4.jpg

Kurulacak katı atık ayrıştırma tesisi ile geri dönüşüm ürünlerinin de ekonomiye kazandırılacağını ifade eden Sayan, “Yapılacak tesisin proje teknolojisi, katı atık tesisinde depolanan evsel atıkların oksijensiz ortamda çürümesi sonucu çıkan çöp gazının boru hatları vasıtasıyla toplanması ve gaz motorlarında kullanılması sonucu elektrik üretimini içermektedir” dedi.

agri-belediyemiz-copten-elektrik-uretecek3.jpg

Belediyenin çöp alanında daha önce anlaşmış olduğu firmanın 20 milyona yakın yatırım yaptığını ve ay sonunda da elektrik üretimine başlanacağını ekleyen Savcı Sayan, “Belediye’ye de önemli bir pay veriyor. 10 bin hanenin elektriğini biz belediyeye verilen pay olarak hesaplıyoruz. Firmamız çok güzel bir yatırım yapmış, ilimize, belediyemize ve Ağrı’ya hayırlı uğurlu olsun. Ağrı ‘Doğunun Parlayan Yıldızı’ olacak” şeklinde konuştu.

agri-belediyemiz-copten-elektrik-uretecek5.jpg

agri-belediyemiz-copten-elektrik-uretecek6.jpg

agri-belediyemiz-copten-elektrik-uretecek7.jpg

Ağrı Söz / İçerik Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.