1. HABERLER

  2. SEYAHAT

  3. Ağrı Balık Gölüne Nasıl Gidilir? Balık Gölü Nerede?
Ağrı Balık Gölüne Nasıl Gidilir? Balık Gölü Nerede?

Ağrı Balık Gölüne Nasıl Gidilir? Balık Gölü Nerede?

Ağrı ili, Taşlıçay ilçe sınırında bulunan Balık Gölü, 2241 rakımı ile ülkemizin en yüksek oluşumlu gölüdür. Oluşum bakımında Lav Set Gölü grubuna girmektedir. Gölde Sazan ve Alabalık yaşamaktadır.

A+A-

Ağrı ili, Taşlıçay ilçe sınırında bulunan Balık Gölü, 2241 rakımı ile ülkemizin en yüksek oluşumlu gölüdür. Oluşum bakımında Lav Set Gölü grubuna girmektedir. Gölde Sazan ve Alabalık yaşamaktadır. Yöre halkı burada tutukları balıkları bir afiyetle yemekteler. Burada sandalla karşıya geçilebilir.


Balık Gölü Nerede?

Balık Gölü Taşlıçay ilçesine 26 km, Doğubayazıt ilçesine 60 km. mesafede olup iki ilçe sınırları içerisinde kalmaktadır. Denizden yüksekliği 2241 m. Olup Türkiye’nin en yüksek rakımlı göllerinden biridir. Çevresindeki dağlardan gelen küçük dereler, kıyısındaki pınarlar ve yeraltı sularıyla beslenen en derin yeri 37 m. olan bir lav seti gölüdür.

balik-golu.png

Göl içme suyu ve kullanma suyu koruma sahası statüsünde olup yakınındaki yerleşim birimleri için içme suyu sağlamaktadır. Çevresindeki dağlardan gelen küçük dereler, kıyısındaki pınarlar ve yer altı suyu ile beslendiğinden akış durumu ve sürekliliği ile ilgili veriler tespit edilememiştir. Yakın çevresinde tarım alanları ve otlaklar bulunur. 

Türkiye’nin önemli kuş alanlarından biridir. Gölün üzerindeki 0.15 hektar alana sahip bir adada kuluçkaya yatan Kadife Ördek popülasyonu ile önemli kuş alanı statüsü kazanmıştır. Bölgedeki asıl ünü yetiştirdiği kırmızı benekli alabalıktan kaynaklanır. Göl çevresinde yaşayan başlıca hayvan türleri şunlardır; Kartal, Şahin, Keklik, Yabani Tavşan, Tilki, Kurt, Yaban Ördeği, Martı, Bıldırcın ve Çulluk'tur. 

Balık Gölü Nasıl Gidilir?

Ulaşım: Balık Gölü Taşlıçay ilçesine 26 km, Doğubayazıt ilçesine 60 km. mesafede olup iki ilçe sınırları içerisinde kalmaktadır. Ağrı İline ise yaklaşık 60 km. mesafededir. Karayolu ile ulaşımı sağlanmaktadır.

Adres: Taşlıçay/AĞRI

agri-balik-golu-gelinligini-giydi-001.jpg


balik-golu-dogu-anadoludaki-martilarin-yuvasi-oldu1.jpg


balik-golu-dogu-anadoludaki-martilarin-yuvasi-oldu2.jpg


balik-golu-dogu-anadoludaki-martilarin-yuvasi-oldu6.jpg


buzla-kaplanan-balik-golu-ekmek-kapilari-oldu3.jpg


doga-harikasi-agri-balik-golunde-buzlar-eriyor-002.webp


doga-harikasi-agri-balik-golunde-buzlar-eriyor-003.webp


doga-harikasi-agri-balik-golunde-buzlar-eriyor-004.webp


doga-harikasi-agri-balik-golunde-buzlar-eriyor-006.webp


doga-harikasi-agri-balik-golunde-buzlar-eriyor-009.webp


doga-harikasi-agri-balik-golunde-buzlar-eriyor-012.webp


doga-harikasi-agri-balik-golunde-buzlar-eriyor.webp


dogunun-sakli-cenneti-balik-golunde-festival-heyecani1.jpg


turkiye’nin-en-yuksek-rakimli-balik-golune-ulasim-saglandi.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.