1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Adet Sancısı Nedenleri Adet Sancısı Nasıl Geçer Tedavisi
Adet Sancısı Nedenleri Adet Sancısı Nasıl Geçer Tedavisi

Adet Sancısı Nedenleri Adet Sancısı Nasıl Geçer Tedavisi

Adet Sancısı Nedenleri Ve Adet Sancısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Gündelik yaşama son derece olumsuz anlamda etkisi olan ağrılardan birisi de adet sancısı olmaktadır.

A+A-

Adet Sancısı Nedenleri Ve Adet Sancısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gündelik yaşama son derece olumsuz anlamda etkisi olan ağrılardan birisi de adet sancısı olmaktadır. Kadınların büyük bir çoğunluğunun yaşamış olduğu bu ağrı, adet krampı şeklinde de bilinmektedir. Bu ağrılar bazen hafif seyrederken, bazen o kadar şiddetli olur ki adet sancısı çeken bir kadının hastaneye gitmesine sebep olur. Bu tür şiddetli ağrıların tıptaki adı da dismenore olmaktadır. Peki bu ağrılar neden olur?

Adet Sancısı Nedenleri Nelerdir?

Erginliğe erişmiş kadınların her ay düzenli olarak görmüş oldukları adet görme, halk içerisinde rahim kanaması olarak da bilinir. Bu kanamanın sebebi ise normal süreçte bebek gelişiminde kendini buna hazırlayan rahim duvarında herhangi bir döllenme olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu döllenme olmadığı için vücut atması gereken kanı dışarıya bırakmaktadır. Bunun sonucunda da adet dönemi başlayacaktır.

Uterus ismiyle de bilinen rahim, temelde bir kas dokusu olmaktadır. Ve adet dönemlerinde, rahmin iç kısmını sarmalayan yumuşak duvarı atmak ister. Bunun için de kasılır ve söz konusu kasılma sürecinde burada yer alan Prostaglandin isimli hormon olası kasılmaları daha da tetikler. Bu hormon, adetin başlamasından yaklaşık olarak bir ya da iki gün öncesinde en yüksek seviyelere ulaşmakta ve adet döneminin ikinci gününden sonra da azalmaya başlar. Bu süreçte aslında adet sancının boyutunu, salgılanan prostaglandin hormonu belirlemektedir.

Çünkü bu hormonun seviyesinin yüksekliği, adet sancının şiddeti ile doğru orantıya sahiptir ve sancının daha sürecin en başında hissedilmesi de bundan kaynaklanmaktadır. Ve adet süreci boyunca hissedilmekte olan adet kramplarına, tıp dilinde primer dismenore ismi verilmektedir. Fakat bunun haricinde yaşanan adet sancılar da söz konusu olmaktadır. Prostaglandin hormunun dışında herhangi bir sebeple yaşanan adet sancılarına da sekonder dismenore ismi verilmektedir. Bunlara ortam yaratan tıbbi durumlar ise şu şekilde sıralanabilir:

Servikal darlık: Kadınların kimilerinde görülen rahim ağzı açıklığının, olması gerekenden çok daha küçük olması durumudur. Adet akışını engelleyen bu darlık, rahmin içerisinde gerçekleşen basıncı da artıracak ve çok şiddetli ağrıların yaşanmasına sebebiyet verecektir. 

Endometriozis: Çikolata kistlerinin oluşumuna sebebiyet veren bir durumdur. Rahmi kaplayan uterus isimli dokunun dışına çıkıp, fallop tüpleri, yumurtalıklar ya da pelvisi çevreleyen diğer dokular üzerine doğru gelişen bu yapı, burada gelişir. Endometriozis isimli bu durum, hem adet sancısını artıran etkiler arasında yer almakta hem de birliktelik süresince ağrıya sebep olabilmektedir. 

Uterin Fibroidleri: Uterin fibroidleri, rahmin duvarında kas ve fibroz isimli bir dokudan meydana gelen, sert bir yapıya sahip büyük ama kanserli olmayan tümörlerdir. Bu fibroidlerin taşınıyor olması, kişide adet sürecinde şiddetli ağrılara ortam yaratabilir. 

Adenomyozis: Rahmi kaplayan uterus isimli dokunun, kas duvarlarına doğru büyümeye başlamasına sebep olan bir rahatsızlıktır. 

Pelvik inflamatuar hastalık: Vajinada oluşan bir enfeksiyon türü olmaktadır. Çoğu zaman cinsel birliktelik yoluyla bulaşan bakteriler, bu enfeksiyona sebebiyet verir ve adet sancılarının şiddetinin artmasına da sebep olabilir.

Adet Sancısının Belirtileri 

 • Erişkinliğe uğraşan her kadının yaşamakta olduğu adet sancısı ve döneminin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
 • Alt karın kısmında yoğun bir şekilde sancı hissedilmesi 
 • Ağırlık hissi veren ve kasıkların yanı sıra iç bacak kısımlarında da hissedilen sürekli bir ağrı hissedilmesi
 • Uyuşukluğa sebep olurken, bel kısmına da yayılan bir ağrı hissedilmesi
 • Adet gününün ilk iki gününde midede bulantı yaşama durumu
 • Dışkının normal sürece göre daha yumuşak olması 
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Daha Şiddetli Adet Sancısı Görenler Kimlerdir?
 • Yaşı 30’dan küçük olan kişiler
 • Erişkinliğe ilk adım atılması olarak bilinen ergenlik sürecinin 11 yaşından daha erken başladığı kişiler
 • Adet sürecinde çok fazla kanaması olan kişiler 
 • Adet kanaması düzensiz olan kişiler 
 • Adet sancısı ile ilgili genetik hikayesi olan kişiler
 • Sigara içen kişiler

Adet Sancısı Çeken Kişiler Ne Zaman Doktora Gitmelidir?

Kimileri için adet süreci, adeta bir kabus gibi olmaktadır. Bunun sebebi her ay çok şiddetli ağrıların yaşanması olmaktadır. Eğer ki kişinin, gündelik yaşamdaki performansını bu sancı çok fazla etkiliyor ise ve bu kişilerin öncesinde bu kadar ağrısı yokken, 25 yaşından itibaren ağrıları artıyor ise doktora görünmeleri gerekmektedir. Ayrıca olası adet dönemi belirtilerinin de çok artması ve kişiyi yine olumsuz şekilde etkiliyor olması, bir an önce doktora gidilmesi gerektiğinin göstergesi olacaktır. 

Adet Sancısının Çok Şiddetli Olduğu Durumlarda Hekim Tarafından İstenilen Testler Nelerdir?

Çok şiddetli bir ağrı sebebiyle doktorunuza gittiğinizde, bu ağrıya sebebiyet veren olası bir tıbbi durum sebebiyle çeşitli testler istenebilmektedir. Bu testleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

Ultrason: Rahmin, fallop tüpleri ve yumurtalıkların görüntüsüne ulaşabilmek için ses dalgalarının kullanılmış olduğu bir test olmaktadır. 

Diğer Görüntüleme Testleri: BT taraması ya da MR taraması, ultrason testlerinden daha çok ayrıntı içermektedir. Bu sebeple de daha karmaşık ve teşhis edilmesi zor durumlar için kullanılmaktadır. BT taraması içerisinde vücudun kemik, organ ve diğer yumuşak dokularının görüntüleri elde edilmektedir. MR taramasında ise, iç yapıların en net ve ayrıntılı halinin görüntüleri elde edilir. Herhangi bir ağrıya sebep olmayan bu testler, teşhislerin kolay bir şekilde konulmasında son derece etkili olmaktadır. 

Laparoskopi: Laparoskopi endometsiozis, adezyonlar, fibroidler, over kistleri ve ektopik gebelik durumlarında herhangi bir sebebiyet veren durumun teşhis edilmesinde son derece yardımcı olan testlerden birisi olmaktadır. 

Adet Sancısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

En çok ergenliğe girmiş genç kızların merak ettiği sorulardan birisi de adet sancısına nelerin iyi geldiği olmaktadır. Bu anlamda adet sancıları için çeşitli ilaçlar ya da bazı takviyelerin kullanılması söz konusu olacaktır. 

Adet Sancısında En Çok Tercih Edilen İlaçlar Nelerdir?

Nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar ve doğum kontrol ilaçları, adet sancıları döneminde sıkça kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. 

Nonsteroid Antienflamatuvar İlaçlar: Bu ilaçlarda ibuprofen veya naproksen etken maddeleri yer almaktadır. Bu etken maddeler, prostoglandin hormonunun düzeyini baskılarken bir yandan da meydana gelen ağrının kaybolmasına etki etmektedir. Adet sürecinin ilk gününden itibaren kullanılabilen bu ilaçların doktorun önermiş olduğu doz kadar tercih edilmesi önemlidir. Ayrıca ilacın içeriğinde herhangi bir maddeye karşı alerji ya da hassasiyet söz konusu ise ya da ilaçlarınız ile tepkimeye giren başka bir tıbbi durum var ise, kişinin mutlaka doktoruna danışması gerekecektir. 

Doğum Kontrol İlaçları (Oral Kontraseptifler) : Ağız yoluyla alınmakta olan doğum kontrol hapları, kadının yumurtlamasını önleyerek, adet sancılarının da şiddetini azaltan hormonları içerisinde barındırmaktadır. Bu da olası ağrıları azaltmaya yardımcı olabilmektedir. 

Adet Sancısına İyi Gelen Yaşam Tarzı Değişiklikleri Nelerdir?

Adet sancısı ile baş edebilmenin temel yollarından biri şüphesiz ki dinlenmekten geçmektedir. Bunun yanı yapılabilecek diğer uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:

Isı Tedavisi Adet sancısına iyi gelen temel şeylerden birisi olan sıcaklık, son derece etkili olan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bunun için dilerseniz bir küveti sıcak su ile doldurabilir ya da dilerseniz sıcak su torbasını ayaklarınızın altına veya karnınızın altına yerleştirecek biçimde ağrınızla baş edebilirsiniz. 

Düzenli Olarak Yapılan Egzersiz: Hafta en az 3 gün yarımşar saat şeklinde yapılan egzersiz, adet sancısı ile baş etme konusunda birebir yöntemlerden birisi olmaktadır. Bunun sebebi, egzersiz sürecinde vücudun beta-endorfin adı verilen bir maddenin salınımını yapmış olmasıdır. Bu madde, vücudun kendi üretmiş olduğu doğal bir ağrı kesici olmaktadır. Aynı zamanda egzersiz, prostoglandinlerin daha kolay bir şekilde yıkılmasını sağlayabileceği için, egzersiz adet sancısı için son derece faydalı olacaktır. 

Vitamin Takviyeleri: Bu alanda gıda konusunda yapılan çalışmalar sonucunda, E vitamini, Omega-3 yağ asitleri, B-1 vitamini, B-6 vitamini ve magnezyumun, vücuda takviye edildiği süreçte adet sancılarını önemli ölçüde azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. 

Stresten Uzak Durma: Stres, adet sancısını önemli derece artıran unsurlardan birisi olmaktadır. Bu sebeple de stresten uzak durmanız için çeşitli yoga ve meditasyon uygulamalarını yaparak ağrınızı azaltabilirsiniz. 

Alternatif Tıp Yöntemleri İle Adet Sancıları Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Net olarak alternatif tıp yöntemleri ile adet sancısının azaltıldığına dair bir bilimsel bulgu olmasa da, bazı tedavi yöntemlerinin bu ağrıya iyi geldiği yadsınamaz bir gerçektir. Adet sancısına iyi gelen alternatif tıp yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Akupunktur Tedavisi: Bu tedavide, vücudun önemli noktalarına çok ince iğneler sokulmakta ve rahatsızlar bu stratejik noktalar aracılığıyla tedavi edilmektedir. Bu anlamda akupunktur tedavisinin, menstrüel kramplarda da rahatlatma etkisi olduğu sonucunu veren bazı çalışmalar söz konusudur. 

Deri Altı Elektriksel Sinir Stümülasyonu Tedavisi (TENS): TENS isimli bu cihaza, yapışkanlı yamalar yer almakta ve bu yamalar cilt yüzeyine bağlanmaktadır. Bu tedavide, elektrotlar sinirleri uyarır ve çeşitli elektrik akımları sağlar. Bu da vücudun ağrı sinyalleri eşiğinin yükselmesine sebep olduğu için, doğal ağrı kesici olan enforfinlerin salınması ile ilgili vücuda uyarı verir. Bu durumda olası adet sancısı da, doğal ağrı kesici olan endorfinlerin salınmasıyla hafifleyebilmektedir. 

Bitkisel İlaçlarla Tedavi: Bazı bitkisel ürünlerin, adet sancılarını hafiflettiğine dair bulgular söz konusu olmaktadır. Bu bitkisel ürünler arasında piknogenol, rezene ve çuha çiçeği yağı yer almaktadır. 

Akupresür (Akubası): Bir yerde akupunktur tedavisine benzeyen bu tedavide, vücudun belirli noktalarının uyarılmasında yardımcı olmaktadır. Ancak akupresür tedavisinde iğneler değil, baskılar kullanılmaktadır. Bu alanda yapılan araştırmalar kısıtlı olsa da, bu tedavinin adet sancısına iyi geldiği düşünülmektedir. 

 Agrisoz.com Ağrı Söz / Sağlık

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.