1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Adana Çmo’dan "Hava Kirliliği Ve Partikül" Uyarısı
Adana Çmo’dan "Hava Kirliliği Ve Partikül" Uyarısı

Adana Çmo’dan "Hava Kirliliği Ve Partikül" Uyarısı

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, Adana'da 2017 yılında hava kirliliğinin 88 kez yasal limitleri aştığını bildirdi.

A+A-

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, Adana'da 2017 yılında hava kirliliğinin 88 kez yasal limitleri aştığını bildirdi.

Doğan, yaptığı açıklamada, son yıllarda hava kirliliğinin yasal limitleri sıkça aştığına dikkati çekerek, "Adana'da Valilik İstasyonu Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonundan aldığımız veriler neticesinde, partikül madde toleranslı yasal limit değeri miktarı henüz yıl bitmeden 2016 yılı içerisinde 51 kez aşıldı. Yönetmelik insan sağlığı açısından 1 yıl içerisinde 35 defa limit aşılabileceğinden bahsetmektedir. 2017 yılında ise yıl sonunda 88 defa yasal limit değerin aşıldığı görüldü. Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliğinde partikül madde (2017 yılı için yasal limit değeri metre küpte 70 mikrogram olarak belirlenmiştir. Yönetmelik 2019 yılına kadar kademeli olarak bu kirletici parametreyi metreküpte 50 mikrogram seviyesine çekecektir. Yani şuan kirlilik sayılmayan, 70 mikrogram ve 50 mikrogram arasındaki partikül madde miktarları, 2019 yılında kirlilik sayılacak. 2017 yılında, bu aralıkta ve 70 mikrogramın üstünde gerçekleşen aşım sayısı ise 190 adettir. Daha yıl bitmeden meydana gelen limit değer aşımları, Adana'da özellikle kış aylarında hava kirliliği yaşandığını göstermektedir" ifadelerini kullandı.

Partikül madde hakkında da bilgi veren Doğan "Partikül Madde kirliliği önemsenmeyecek, geçiştirilecek bir kirlilik türü asla değildir. Partikül maddelerin içeriği ve yapısı, bu kirliliğinin akciğer kanseri ile birçok kanser türüne neden olan etmenler arasında yer alabileceğini göstermektedir" dedi.

Doğan, hava kirliliğini azaltmak için önerilerde bulunarak şöyle devam etti:

"Adana'da hava kirliliğini azaltmak için; petrokok yani katı yakıtların kullanımının azaltılıp, doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılmalıdır. Yakıt kazanlarının periyodik bakımlarının ve araç egzoz emisyonlarının rutin aralıklarla yapılması, ısı izolasyonları ile enerji tasarrufu sağlayarak hava kirliliğinin azaltılması, sanayide enerjinin geri kazanılmasına önem verilmesi ve emisyon kaynağı olan tesislerde gerekli çevresel yatırımların gerçekleştirilmesinin, sürdürebilir olarak sağlanması gerekmektedir. Daha önce tarım arazisi olarak kullanılan alanlara, son yıllarda manzarası yine beton yığınları olan birçok beton stoku yapılmıştır. Şehrin çevresi, en yüksek noktaları çok katlı beton yapılarla doldurulmaya başlanmıştır. Kentimiz topoğrafik olarak bir ova içerisindedir ve yaşanacak kirliliklerin kent merkezinde birikmesini engelleyecek etkenlerden biride, kentin hava koridorlarının kapatılamamasıdır. Çok katlı binalarla etrafı adeta çepeçevre kuşatılmış bir kentin hava sirkülasyonun engelleneceği unutulmamalıdır."

"Yerel yöneticiler planlama yaparken dikkat etmeli"

ÇMO Adana Şube Başkanı Doğan, yerel yöneticilere de mesaj vererek, "Yeşil alanların azalmasına neden olan, insan sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, ekolojik temele dayanmayan planlama ve uygulamalardan vazgeçilmelidir" diye konuştu.

Doğan sözlerini şöyle tamamladı:

"Özellikle hava kirliliğinin önlenmesi, temiz hava sirkülasyonunun sağlanması, iklim değerlerinin insan yaşamına daha uygun duruma getirilmesi, yeşil alanlar ile sağlanabilmektedir. Ağaçların fotosentez yoluyla karbondioksiti kullanıp atmosfere oksijen vermesi ve ayrıca yaprakları ile toz tutma kapasitelerinden dolayı; kişi başına düşen yeşil alan miktarının azaldığı kentimizde; tahribatlar önlenerek yeşil alanların, ağaç dikimlerinin arttırılması yönünde çalışmalar biran önce gerçekleştirilmelidir. İnsanların hem dinleneceği, hem dolaşacağı kent ormanları oluşturulmalıdır. Yaşatılan kirlilik konusunda yerel yönetimler, yetkin kurum ve kuruluşlar, belirtilen limit değerlerin sağlanması için denetimlerini artırmalı ve üzerine düşeni yapmalıdır."

IHA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.